Eaton Raporu, RCD?lerin Kullanımının Frekans Dönüştürücülerle Nasıl Uyumlaştırılacağını Özetlemektedir

 

Eaton’da RCCB Ürün Müdürü olarak görev yapan Peter-Lukas Genowitz “Üreticilerin tüm operasyonlarında enerji tasarrufunu arttırma talebiyle birlikte, modern makinelerde frekans kontrollü tahrikler giderek daha çok kullanılmaktadır. Ancak bunlar kaçak akım cihazları (RCD’ler) gibi elektrikli koruma cihazlarında sorunlara yol açabilir. Bu uygulamalarda yanlış RCD tipinin kullanımı, istenmeyen trip ve hatta koruma işlevinin tamamen kaybedilmesi gibi ciddi etkilerle sonuçlanabilir. Bu durum masraflı makine arıza süresine ve güvenli olmayan ekipmanlara yol açabilir.”dedi.

Bu belge, kaçak akım konularını ele alan serinin üçüncü raporudur. Mühendislerin olası tüm kaçak akım senaryolarını inceleyerek ve her durum için uygun RCD çözümlerini tartışarak en uygun RCD’yi nasıl seçebileceğini özetlemektedir. Makine performansını ve çalışma süresini arttırmak için olası arızaların daha iyi şekilde görülmesini sağlayan dijital RCD’lerin kullanımı da ele alınmıştır. Son olarak, yüksek kaçak akımların neden oluştuğu ve bunları düşürmenin en uygun yolu konusunda öneriler sunulmaktadır.

Değişken frekanslı tahrikler, işlemlerin daha fazla enerji tasarrufuyla yapılmasını sağlar. Ancak normal çalışma sırasında bile bu devreler kaçınılmaz yüksek frekanslı kaçak akımlar oluşturabilir ve eğer yanlış RCD seçimi yapılırsa bu durum yanlış triple sonuçlanacaktır. Bu belgede frekans dönüştürücülerin temel çalışması, ek kaçak akımları nasıl oluşturduğu ve kullanılması gereken RCD tipleri açıklanmaktadır.

Ürünlerin ömrü giderek daha sıkıştırılmış hale geldikçe, mühendislerin ve kuruluşların üzerindeki verimliliği sürdürme ve üretkenliği geliştirme baskısı yoğunlaşmaktadır. Eaton basit bir online planlama çözümü olan PowerXL™ Seçim Desteğini sunarak mühendislerin uygulama ve ilgili ana şalter, koruyucu elemanlar, bobinler ve filtreler için gereken tahriki ilgili ürün numarasıyla birlikte hızla seçmesine yardımcı olur.

Peter-Lukas Genowitz “PowerXL Seçim Desteği, mühendislerin doğru RCD’yi seçmesine de yardımcı olur. Seçilen tahrike göre, destek aracı doğru tipi ve boyutu önerecektir.” Dedi. Genowitz ayrıca, mühendislerin sadece gereken koruma hedefini tanımlaması ve buna göre ek koruma için 30 mA RCD kullanımına veya arıza koruması için 300 mA RCD kullanımına karar vermesi gerekli olduğunu belitti.

Dijital ve analog RCD’lere ek olarak Eaton MCB, MCCB, ACB sigortalar ve hidromanyetik devre kesiciler de dahil pazarda öncü ürün ve çözümlerden oluşan eşsiz yelpazesiyle gurur duymaktadır. Aynı şekilde, makine üreticilerine spesifikasyondan ve seçimden kurulum ve bakıma kadar tüm devre koruma gereklilikleri konusunda en ideal şekilde yardımcı olmaktadır.

Daha Fazla Bilgi / Bülteni indirmek için lütfen buraya tıklayın: Eaton RCD