Nissan, Eaton Ve The Mobility House, Amsterdam ArenA?yı Enerji Depolaması Için 10 Yıllık Anlaşma İmzaladılar

 

Nissan, Eaton ve The Mobility House, Dünyaca Ünlü Amsterdam ArenA’yı Enerji Depolaması ile Daha Verimli Hale Getirmek için 10 Yıllık Anlaşma İmzaladılar

 

  • Nissan, Eaton ve The Mobility House, Amsterdam ArenA’nın enerji yönetimini daha verimli, sürdürülebilir ve güvenli hale getiren bir enerji depolama sistemi geliştirdiler 
  • Sistem, Eaton’un çift yönlü invertörlerini ve racklarda depolanan 280 Nissan LEAF akülerinin eşdeğerini kullanıyor 
  • Sistem, gelecekte önemli etkinlikler sırasında dizel jeneratörlerin yerine yedek güç için kullanılacak, yüksek talep dönemlerinde enerji dağıtım şirketlerine ve şebeke dengeleme servislerine yardımcı olacak 
  • Yeni sistem, yüksek enerji tüketimi olan organizasyonların enerjiyi daha akıllı bir şekilde kullanabilmelerini sağlayan sağlam ve güçlü bir çözümdür 

9 Mart 2017, Nissan, güç yönetimi lideri Eaton ve The Mobility House, Nissan LEAF akülerini yeniden değerlendirerek yedek güç sağlamak üzere, Amsterdam ArenA – Ajax Futbol Kulübünün evi ve dünyanın ünlü eğlence mekânı – ile çığır açan 10 yıllık bir anlaşma imzaladı.

xStorage Buildings sistemi, enerjiyi verimli bir şekilde depolamakta ve ihtiyaç duyulduğunda dağıtımını sağlamaktadır. Sistem, böylece sayısız üst seviye profilli konsere ve spor etkinliklerine yıllardır ev sahipliği yapan, 55,000 kişilik ünlü stadın ışıklarının sürekli yanmasını sağlayacak.

Daha önce elektrikli araçlarda kullanılan aküleri bir araya getiren xStorage Buildings sistemi, enerji tüketimi üzerinde daha fazla kontrol, daha iyi değer ve daha sürdürülebilir bir seçenek sağlayacak şekilde şebekeden enerji çekebiliyor.

Amsterdam ArenA için tasarlanan ve 280 Nissan LEAF akülerini kullanan sistem, Avrupa’da ticari bir işletme tarafından kullanılan, ikinci el bataryalarla desteklenen en büyük enerji depolama sistemi olacak. Sistem ayrıca dört Megawatt’lık bir güce ve dört Megawatt’lık bir depolama kapasitesine de sahip olacak.

xStorage Buildings, ArenA’ya hayati yedek güç servisleri sağlamanın yanı sıra, gerektiğinde Amsterdam Arena’nın çevresindeki semtlere enerji vermesine de izin verecek ve şebekeyi de koruyacak. Bir teknoloji şirketi olan The Mobility House, Amsterdam ArenA’daki entegre xStorage Buildings sistemini çalıştıracak. Amsterdam ArenA için ek değer üretirken, yerel şebeke dengesini güçlendiren çeşitli enerji servislerini uygulayacak.

Buna paralel olarak Nissan ve Eaton, konut enerji depolama birimi olan xStorage Home’un şimdi İngiltere, Norveç ve Almanya’da ön sipariş almak üzere hazır olduğunu, önümüzdeki aylarda bunları diğer Avrupa pazarlarının da izleyeceğini duyurdular.

Nissan Avrupa Yönetim Kurulu Başkanı olan Paul Willcox, şöyle dedi: “Nissan, özelikle elektrikli araçlarımızdaki yenilikçilik ve kalite ile tanınır. Bu uzmanlığı, ticari binaların enerji yönetimi sistemlerini dönüştürmek için de kullanmaktan gurur duyuyoruz.

“Bu duyuru dünyada bir ilktir ve enerji sektöründe devrim yaratma potansiyeline de sahiptir. xStorage’i Mayıs ayında duyurduğumuzdan bu yana, tüketicilerden ve kurumlardan yoğun bir ilgi gördük. Amsterdam Arena’yı ilk ticari iş ortağımız olarak duyurmaktan da heyecan duyuyoruz.

“xStorage sadece ArenA’ya hayati yedek güç sağlamayacak, aynı zamanda yüksek enerji talebinin olduğu zamanlarda Hollanda’nın ulusal şebekesinin dengede kalmasına da yardımcı olacak. Bu, hızla gelişen bu pazarda Nissan’ın yapacağı ve heyecan verecek birçok duyurunun ilk örneğidir.”

Amsterdam ArenA’nın CEO’su Henk Markerink de şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik açısından büyük bir avantajdan bahsediyoruz. Yakında, güneş panellerimizden ve rüzgar değirmenlerimizden elde edilen enerjiyi depolamamız ve ihtiyacımız olduğunda kullanmamız mümkün olacaktır. Harika bir yenilik – gelecekte Amsterdam ArenA, artık fosil yakıt kullanılmayan dünyanın ilk stadı olacaktır.”

Eaton EMEA’da Elektrik ve Kurumsal birimlerin Başkanı olan Frank Campbell da bu konuda şunları belirtti: “Amsterdam ArenA, Eaton, Nissan ve The Mobility House’ın bu konuda nasıl öncülük ettiklerini, aşırı enerji talebi olan ortamlarda enerji depolama sistemlerini nasıl kurduklarını ve sonuçta stadı ve çevresini nasıl daha enerji verimli hale getirdiklerini görmekten heyecan duyuyoruz”.

Frank Campbell sözlerine şunları ekledi: “Amsterdam ArenA’ya kurulacak olan xStorage Buildings sistemi, son kullanıcılardan kurumlara ve şebeke operatörlerine kadar enerji zincirindeki bütün oyuncuların enerji depolamadan, emniyetli, güvenilir ve sürdürülebilir bir şekilde yararlanmasına izin veren, geniş enerji depolama sistemleri portföyümüzün bir örneğidir. Başka bir örnek de, tüketicilerin evlerinde enerjiyi nasıl ve ne zaman kullanacaklarını kontrol etmelerine yardım eden, yerel ve ulusal şebekenin dengelenmesinde katkıda bulunmalarını sağlayacak olan, şimdi ön sipariş için hazır olan konut enerji depolama birimimiz xStorage Home’dur. Bu, enerji depolama için sunduğumuz geniş çözümlerin başka bir örneğidir.”

The Mobility House CEO’su ve Kurucusu Thomas Raffeiner, şöyle dedi: “Teknolojimiz ile aküleri değerlendiriyoruz ve Amsterdam ArenA’yı daha verimli, sürdürülebilir ve güvenli kılıyoruz.”